Eesti ainus Michelini tärniga pärjatud kokk avas Tallinnas gurmeerestorani

18. augustil avati Tallinnas Noblessneri sadamas gurmeerestoran 180° By Matthias Diether. Restorani asutaja ning Chef de Cuisine on üks Berliini restoranimaailma tunnustatumaid tegijaid, Michelini tärniga pärjatud Matthias Diether, kelle armastus Eesti vastu sai alguse juhtides Pädaste mõisa restorani Alexander kööki.
Peakokk on oma elegantse ja artistliku käekirjaga pälvinud palju rahvusvahelist tunnustust ning juhtinud mitmeid nimekaid Michelini tärni restorane üle maailma.
„Minu ambitsioon pole kohalikku köögikunsti sammukese võrra edasi aidata, vaid soov viia õhtusöök täiesti uuele tasemele – etenduseks, mida nautida kõikide meeltega,“ ütleb Matthias Diether.
180° peakokalaud pakub erilist õhtusöögikogemust avanedes otse restorani kööki. Kümnekohalises ühislauas on võimalik lähedalt vaadata kogu toiduvalmistamise protsessi. Individuaalsetes laudades saab nautida merevaateid ning jälgida ka köögimeeskonna toimetamist.
Pakutakse kuuekäigulist peakoka degustatsioonimenüüd, mis põhineb puhastel ja külluslikel maitsetel ning on valmistatud vaid Dietherile ainuomases hõrgus, rikkalikus ja modernses võtmes. Tegu on modernse Euroopa köögiga, mille puhul pööratakse erilist tähelepanu ka väikseimatele detailidele ning veatule väljapanekule.

Foto: 180° By Matthias Diether.

Gurmeetäpp Läti maastikul

Restorans Terase
Pūre, Pūre vald, Läti
Peakokk Nauris Hauka

Hiljuti õnnestus mul ühe seltskonnaga külastada Lätis Pūres asuvat restorani Terase, mis on nädalas harva avatud ja mille road valmivad Riia ühe tuntuima koka Nauris Hauka valvsa pilgu all.
Kõigepeal üllatas restorani asukoht – ühel pool kõpitsemist vajavad tööstushooned, teisel pool aga avar vaade Läti põllumajandusmaastikule, mida õhtusel ajal kuldas päikeseloojang. Kui keegi küsiks minu käest, et kas tasub sellisesse kohta eliitsöögikohta teha, siis oleksin väga kõhklev. Peakokk Nauris Hauka aga tegi ja kuuldavasti läheb tal selle projektiga väga hästi.
Mida siis süüa pakuti? Õhtusöök oli viiekäiguline. Esimeseks eelroaks serveeriti merekarbiga sojakastmes marineeritud tuunikala merevetika ja wasabi aioli kastmega – see oli super!
Teisena pakuti veiseliha tartari traditsiooniliste lisanditega – kõik see oli pakendatud konservikarpi, mis tuli igal sööjal enda avada. Tartar üllatust ei pakkunud, aga kvaliteet oli priima.
Pearoogadest saime maitsta tuunisteiki ja pardirinda. Steik serveeriti pastinaagipüree ja metsiku broccoli ning soja-koriandri kastmega. Kala ei olnud üleküpsetatud ja maitsekooslus sobis.
Pardirinnale olid lisanditeks asparaagus, kukeseened, aedoad ja viigimarjapüree.
Tuleb öelda, et pearoad olid väga maitsvad ja korrektselt valmistatud, kuid erilisi üllatusi ei pakkunud. Aga eks kindel kvaliteetki ole suur asi!
Desserdiks pakuti suvemarjadega Pavlovat. Kui arvestada eelnenud menüüd, siis tundus see olevat liiga lihtne valik, aga jällegi kindla peale minek. Samas oleks eestlasena, kes võib Pavlovat nautida pea igas teises Pärnu kohvikus, soovinud i-le täpi panna millegi ainulaadsemaga.
Aga nagu öeldakse, et kes toidu kallal vingub, saab nälga näha, nii et paneme siia punkti.

Toit *****

Klienditeenindus ****

Hinnatase ****

Asukoht ***
Vaatamisväärsused ***

Muuseas, sealsamas Pūres Terase restorani kõrval asub ka väike šokolaadivabrik koos vabrikupoe ja šokolaadimuuseumiga, nii et kokku saab täiesti külastamist vääriva turismiobjekti.

UUDIS: Osale parima toiduaine konkursi rahvahääletusel

Eesti Parima Toiduaine konkursil käivitus rahvahääletus, kus otsustatakse, milline toode 47 toiduaine seast pälvib Rahva Lemmiku tiitli.
Oma lemmikule saab hääle anda siin: https://bit.ly/2qyG5LO
Eesti Parima Toiduaine konkursi Facebook-lehel https://bit.ly/2qyG5LO astuvad Rahva Lemmiku tiitli nimel võistlustulle tooted, mis on juba pälvinud oma kategooria hõbemärgi, aga ka piirkondlikul konkursil ja kuldmärkide kandidaatide seas silma paistnud tooted ning teised toiduained, mida konkursi hindamiskomisjon on kõrgete punktidega pärjanud.
"Rahva Lemmiku tiitel on toidutootjate silmis sama ihaldusväärne kui ekspertkomisjoni hinnangu põhjal antud tunnustus. Sest lõppude lõpuks on ikkagi tarbijad need, kes otsustavad, millised tooted on edukad ning püsivad poelettidel aastaid või isegi aastakümneid," kinnitas Potisepp.
Eesti Parima Toiduaine konkursi Rahva Lemmiku hääletuse tulemused on konkursi Facebook-lehel https://bit.ly/2qyG5LO terve hääletusperioodi jooksul nähtavad.
"See tähendab, et kõik Eesti toidu sõbrad saavad pidevalt jälgida oma lemmiktoodete käekäiku ning kutsuda oma sõpru neile hääli andma.
Hääle andmiseks tuleb vaid avada oma lemmiktoote pilt ning märkida see meeldivaks, kusjuures hääletada on võimalik ka mitme toote poolt. Rahva Lemmiku hääletus läheb lukku 20. aprillil kell 12.00 ning siis kuulutame ka kohe välja tänavuse tiitlivõitja," sõnas Potisepp.


RETSEPT: Pannkoogid ühendavad rahvaid

Ülepanni pannkoogid:
5 dl piima
3 dl nisujahu
2 muna
1 tl soola
Praadimiseks õli

Pannkooki tunnevad selle erinevates variatsioonides peaaegu kõik maailma rahvad – vähe koostisosi, kerge ja kiire valmistada, maitsev ning võib süüa erinevate soolaste või magusate lisanditega, millest kõige käepärasemad on meil vast moos ja mesi.
Alustan pannkoogitegu tavaliselt jahuga, millele lisan soola ja munad ning neid segama hakates nõristan juurde piima. Ma ei pane pannkoogitaignasse suhkrut ega muid maitsestajaid, sest lisandites on neid piisavalt.
Miks ma alustan jahust ja mitte piimast? Põhjus on see, et kui te alul panete taignanõusse piima ja siis lisate sinna jahu, on oht „klompide“ tekkeks palju suurem või õigemini on „klombid“ garanteeritud.
Ühesõnaga, kõigepealt tekib mul selline klimbitaignaga sarnane variant, mida ma hakkan tasapisi piima lisades ja segades vedeldama, kuni tekib sobivalt vedel ülepannipannkookide taigen. See, kui paks või vedel taigen lõpuks jääb, on juba kogemuse küsimus ja sõltub asjaolust, kui pakse või õhukesi kooke armastate ning kuidas toimivad teie pliit ja pann.
Pannkoogitaignal võiks lasta veerand tundi omaette olla, enne kui hakata sellele panni ja kuumust näitama. Osa kodukokki segavad õli kohe taignasse, aga seda „vägisi õli manustamise“ varianti ma ei poolda ja valan pannile õli ikka pudelist, sest heal pannil kulub rasvainet koogi praadimiseks ülivähe.

Pannkoogiretsept leiutati ilmselt juba tuhandeid aastaid tagasi. Foto Pixabay.

5 põhjust, miks peaksid ise grill-liha marineerima

Ma ei ole kaupluses müüdavate grillitoodete otsene vastane, aga püüan võimalusel grillimisele läheneda nii, et maitsestan ja marineerin liha, kana, aedviljad ja seened ise, olles veendunud, et tulemus on tervislikum ja maitsvam. Miks peaks ise grillimiseks toiduaineid ette valmistama?

1. See on soodsam ja loodust säästvam.
2. Sa saad oma käega valida kvaliteetse ja sobiliku tooraine.
3. Ise marineeritud grill-liha on vaba kõigist tööstuslikest säilitus- ja lisaainetest. 
4. Maitsestamisel saad eksperimenteerida ja lisada just neid maitseaineid, mida enim hindad.
5. Isetegemise rõõm on kõige suurem rõõm!


RETSEPT: Salat „Metsatukk“

Suurem purk marineeritud šampinjone (võib ka teisi marineeritud või soolatud seeni, millel on kübarad terved)
Punt rohelist sibulat
3-4 keedetud kartulit
1-2 keedetud porgandit
Suitsukanafilee ca 500 g
Väike purk maisi
3 keedetud muna
Majoneesi
Maitsestamiseks soola ja pipart

Võta suurem kauss ja vooderda see küpsetuspaberiga.
Aseta kõige põhja šampinjonid, kübaraga allapoole, jalad ülespoole.
Puista seente vahele hakitud roheline sibul.
Seejärel lisa kiht riivitud kartulit, maitsesta soola ja pipraga ning määri peale pisut majoneesi.
Seejärel lisa järgmiseks kihiks tükeldatud suitsukanafilee.
Sellele omakorda pane peale nõrutatud mais ja taas pisut majoneesi.
Järgmiseks riivi keedetud munad ja puista majoneesile.
Seejärel lisa riivitud porgand, maitsesta soola ja pipraga ja  määri jälle sellele õhukese kihina majoneesi.
Valmistamisel suru kihte lusikaga õrnalt kokku.
Põhimõtteliselt meenutab see salat paljudes peredes tuntud „Kasukat“, kuid on pisut omapärasem.
Kui tuleb serveerimise aeg, võta suur taldrik ja keera salatikauss kiire liigutusega sellele ümber. Eemalda kauss ja küpsetuspaber. Tulemus meenutab torti ja seened rohelisel sibulal loovad mulje metsatukast. Head isu!

Kolm olulist asja, mida on õpetanud mulle staarkokk Jamie Trevor Oliver

1. Noad peavad olema korralikud
Kui hästi järele mõelda, siis nuga on köögiriistadest põhitegija, kuigi saia ja leiba ning ka lihatooteid saab poest osta viilutatult. Aga mis kvaliteet on viilutatud lihal, kui see on päevi oma ostjat oodanud?
Nuge võiks kokkamiseks olla umbes 5-6 erinevat: laia teraga lihanuga (20 cm), lühem juurviljanuga (8-10 cm), kokanuga (18 – 20 cm), sakiline leivanuga, fileerimisnuga ja niiöelda universaalne nuga (13-15 cm).
Nugade ostmisel tasub investeerida kvaliteeti, aga ka käepärasesse noateritajasse.
NB! Kasutage oma investeeringut otstarbekalt, ärge väänake nendega purgikaasi ja konservikarpe lahti!!!

2. Ära karda eksperimenteerida
On olemas suurepärane sõna „toidukunst“, mis ei tähenda üksnes ägedate retseptide järgi kokkamist, vaid  sisaldab endas ka lõpmatuid võimalusi erinevate toiduainete ja maitsetega eksperimenteerida. Kui tunnete ebakindlust ja kardate kallist toitu rikkuda, alustage maitsetega katsetamist näiteks eilsete suppide ja praadide „elustamisega“.

3. Rustikaalsus pole häbiasi
Nõukogude köögist pärineb komme kõike peeneks hakkida ja uute kodumasinate tulekuga pingutatakse vahel üle purustamisega ning püreestamisega. Tean ühte perekonda, kus kartulisalati kuubikud peaaegu, et mõõdetakse joonlauaga üle. Palju kiiremini ja lihtsamalt saab läbi, kui lasete toiduainetel rääkida enda eest. Ärge peljake suuri või ebakorrektseid tükke. Eriti salatite puhul piisab, kui neid lihtsalt sõrmede vahel rebida ja kaussi panna. Rohmakust ei tasu peljata ka serveerimisel, eriti nüüd, kus grilli- ja piknikuhooaeg ees. Väikekodanlikel tirinatel on oma võlu, aga las nad näitavad end laudadel pigem talvekuudel koos küünaldega.


UUDIS: Otsitakse parimaid koduveinide valmistajaid

Kaheksandat aastat toimuv koduveinikonkurss ootab võistlejaid parima koduveini- ja siidri pruulija tiitlile. Varem on konkursil osalenud kokku 966 erinevat veini kõigist Eesti maakondadest välja arvatud Hiiumaa.
Eelmise aasta konkursil osales täpselt 100 koduveinimeistrite loodud veini.
Koduveinikonkurssi on Veinivilla koos Maalehega korraldanud juba 7 aastat. Käesolevast aastast jätkatakse sama konkursi korraldamist koos Eesti Väikepruulijate Liiduga, mis koondab enamikku Eestis tegutsevatest õlle, siidri ja veini väiketootjaid.
Eesti Väikepruulijate Liidu juhatuse liige ja koduveini konkursi eestvedaja Tiina Kuuleri sõnul alistatakse tänavusel konkursil tuhandenda konkursile esitatud veini maagiline piir. “Selle erilise sündmuse tähistamiseks otsustasime, et vein või siider, mis jõuab korraldajate kätte konkursi ajaloo tuhandendana, saab eriauhinna,” ütles Kuuler, jättes täpse auhinna veel saladuseks. “Täna on veel kõigil kodupruulijatel võimalus konkursi 1000. veini aunimi endale saada.”
Läbi ajaloo on kõige rohkem koduveine ja -siidreid konkursile laekunud Harjumaalt, kokku 380, teisel kohal on Tartumaa 75 veiniga, kellele järgnevad Pärnumaa 41 ja Saaremaa 31 veiniga. Kõige rohkem on seitsme aasta jooksul esitatud konkursile õuna ja õunapõhiseid veine, kokku tervelt 380. Toorainetest järgnevad ootuspäraselt 182 veiniga erinevat värvi sõstrad ja tikrid. Mõnevõrra üllatuslikult on Eesti koduveinimeistrite kolmas lemmik rabarber, mille populaarsus on kasvanud kiiresti just viimasel viiel aastal.
Toorainetest on võiduveinide vahel tihe konkurents - võrdselt kahel konkursiaastal on parimaks kuulutatud õuna, kirsi ja aroonia-sõstra vein ja ühel aastal rohelise sõstra vein.
Kõigil veini- ja siidrimeistritel, kel on kodus põnevate maitsetega isetehtud koduveine või -siidreid ning kes tänavu võistlusel osaleda soovivad, leiavad konkursi kohta rohkem infot Eesti Väikepruulijate Liidu kodulehelt, Eesti väikepruulija sõprade Facebooki-kommuunist või aadressilt info@veinivilla.ee. Konkursil saavad osaleda vaid hobitegijad, kes pole ametlikud tootjad, saates oma koduveini või siidri žüriile enne
21. aprilli.

Koduveinide valmistamine on igaühele jõukohane.

RESTORAN: Parim ampsude vaagen Eestis

Aleksandri pubi
Aleksandri 42, Tartu

Toit ☆☆☆
Teenindus ☆☆☆☆
Atmosfäär ☆☆☆

Sibularõngad, searibid, kanatiivad, paneeritud juust, küüslauguleivad, marineeritud kurk, pärlsibulad … Mis sa hing veel oskad tahata, kui satud sõbra sünnipäeva tähistama kohas, kus varem pole käinud, aga mis pakub nii mõnegi üllatuse.
Reedeõhtune Tartu Aleksandri pubi oli triiki rahvast täis, seal oli nii Tartu inimesi, kui naabermaakondade sünnitusmajade sulgemise vastaseid aktiviste ning teisigi vabadusvõitlejaid. Pubi interjöör ja laval mängiv ansambel pakkusid tõelise nostalgialaksu ja viisid ajas tosin aastat tagasi, mil tundus, et Eestis on veel kõik võimalik. Pidu panid kõik põlvkonnad, alates alles täiskasvanud saanutest ja lõpetades hallipäiste vanaemadega. Müts maha, tõesti omamoodi väga äge koht! Pealinnast enam selliseid ei leia või kas neid on knagi olnudki? Tartul on ikka mingisugune oma kordumatu fluidum, vaata, kustpoolt tahad.
Aga see selleks, siin blogis olen eesmärgiks võtnud ikka toidust rääkida.
Ühesõnaga, nälja peletamiseks sai lauda tellitud suur ampsude valik. Eks neid ampse ole söödud ennegi, aga „Suur ampsude vaagen 6-le“ oli lihtsalt suurepärane – midagi ei paistnud olevat „parim enne möödas“ ja sibularõngad ning kanatiivad lausa sulasid suus. Oluline oli see, et vaagen oli külluslik, ampsudega ei koonerdatud, igaühele oli midagi, nii et paadunud vegan oleks ka nälja ära petnud.
Väga meeldis ka osavõtlik ja kiire teenindus. Kokkuvõttes oli tegemist toreda üllatusega Preimani purde lõunapoolses otsas.

Tartu Aleksandri pubi suur ampsude vaagen 6-le.

RETSEPT: Sigahea haugikotlet

1 kg haugifileed (võib asendada ka mõne muu valge kalaga)
200 g läbikasvanud sealiha
5 spl riivsaia
5 spl nisujahu
2 muna
1 punt tilli
1 punt peterselli
Maitsestamiseks soola ja musta pipart, aga võib ka kasutada näiteks viie pipra segu.
Praadimiseks õli.

Haugi liha on tuim, kuid haugikotletid on mu lemmikud. Nende valmistamine nõuab küll natuke mässamist, aga tulemus on selline, mis ei jäta kedagi ükskõikseks.
Nimetatud mässamine on eelkõige seotud hakklihamasinaga, sest nii haugifileed, sealiha kui ka till ja petersell tuleb kaks korda masinast läbi lasta, et võimalikud kalaluud ja maitsetaimede varred muutuksid ühtlaseks kotletimassiks ja ei häiriks kedagi söömisel.
NB! Ärge kasutage kalafilee purustamiseks köögikombaini lõiketerasid, sest tulemuseks võite saada kalapasta ja seeläbi kannatavad nii kotleti struktuur kui maitseomadused.
Kui hakklihamasin on oma töö teinud, lisage riivsai, jahu, muna ja maitseained ning sõtkuge kotletitainast seni, kuni see hakkab „naksuma“. Sõtkumise ajal imevad jahu ja riivsai üleliigse niiskuse endasse.
Seejärel ajage pann kuumaks ja asuge praadima, tehes supilusika abil kotletitaignast väikesed pätsikesed. Mina veeretan taigna kõigepealt peopesas palliks ja siis vajutan laiaks, aga eks igal kokal omad nipid.
Kotlet on hea variant ka kala säilitamiseks. Praetud kotlet säilib külmikus mitu päeva ja sügavkülmas võib neid vabalt hoida paar kuud, aga kes ikka nii head rooga tahab nii kaua sügavkülmas peita.


RESTORAN: Lõunapakkumine kui miraaž

Restoran Saku Gastro
Rotermanni 14, Tallinn

Toit ☆☆
Teenindus ☆☆
Atmosfäär ☆☆☆

Sain reedel, 6. aprillil Saku Gastros kummalise kogemuse osaliseks. Restoran avatakse kell 12.00, mina jõudsin kohale 12.50. Esimene asi, mida uksel öeldi, oli info, et päevapakkumist – bbq-ribi enam ei ole. Otsas!
Kui olin lauda istunud (Ma ei olnudki muide päevaprae peale väljas!), saabus kõrvallauda üks proua, kellele teatati sama ja lisati, et vabandame, aga 150 portsjonit päevapraadi läks kaubaks nagu niuhti. Proua haaras mantli ja lahkus.
Minu peas tekkis mingi ebakõla – restoran oli pooltühi, avamisest vaevalt tund möödas, aga 150 praadi juba söödud. Vabandage, aga ei näinud neid kümneid rahulolevaid nägusid ribikontide taga, lihtsalt ei näinud!
Valisin söömiseks Caesari salati krevettidega. Viimased olid hästi maitsestatud ja päästsid salati, milles oleks võinud natuke lahkemalt kastet olla.
Kriitiliseks muutunud meelt lahutas restorani interjöör, mis on õdus ja puhas. Saku Gastro sobiks hästi kiireteks ärilõunateks, kui vaid päevapakkumised välja veaks.
Head restoranipidajad, kõige parem, mis te päevapraadide äpardustes teha saate – ärge sundige personalil hädavalesid välja mõtlema, muidu on neil halb ja klientidel ka suisa imelik.

Üllatus või muinasjutt? Restoran Saku Gastro müüs 150 päevapraadi 50 minutiga.

UUDIS: Kohvieksperdid hakkavad mõõtu võtma

27. ja 28. aprillil Kultuurikatlas toimuva Tallinn Coffee Festivali raames selguvad parimad kohalikud kohvieksperdid nii kohvi maitsmises, piimakujundite valamises kui ka alkoholiga kohvikokteilide valmistamises.
Kohvivõistluste koordinaatori Sille Küttneri sõnul oodatakse võistlustele kõiki soovijaid. “Toimuma hakkavad võistlused on väga erinevad ning nõuavad ka erinevat ettevalmistust,” kinnitab Küttner.
“Kui cuppingu ehk kohvi maitsmisega saab põhimõtteliselt hakkama igaüks, siis piimakujundite valamine ja alkoholiga kokteilide valmistamine nõuab juba pikemat harjutusperioodi.”
Estonian Cupping Championship 2018 ehk kohvimaitsmise võistlusel asetatakse iga võistleja ette kaheksa gruppi kohvisid. Igas grupis on kolm tassi kohvi, millest kaks tassi sisaldavad identseid kohvisid ning üks on erinev. Kasutades lõhna- ja maitsetaju, tähelepanu ning kogemusi peavad võistlejad eristama üksiku kohvi võimalikult kiiresti.
Estonian Latte Art Throwdown 2018 ehk piimakujundite valamise võistlusel tuleb võistlejatel kaardipakist tõmmatud kujund võimalikult täpselt ja kiirelt kohvile valada. Võistlus on üles ehitatud playoff meetodil.
Võistlus toimub paarides, igast võistluspaarist parim läheb edasi järgnevasse vooru, kuni jääb alles kaks viimast edasipääsenud võistlejat ehk finalisti. Finaalis selgitatakse välja võistluste võitja.
Licor 43 Coffee Cocktail Challenge 2018 ehk alkoholi sisaldavate kohvikokteilide võistlus on mõeldud eelkõige baristadele ja baarmenitele. Võistluse eesmärgiks on välja selgitada parim alkohoolsete kohvikokteilide valmistaja. Võistlejate ülesandeks on valmistada neli kokteili, millest kaks on tehtud etteantud “Spanish Coffee 43” kokteili retsepti järgi ning seejuures kasutada alkoholi Licor43 ja vabalt valitud kohvi. Lisaks tuleb valmistada kaks autorijooki, kus võib oma fantaasial lasta vabalt lennelda.
Möödunud aastal toimunud Tallinn Coffee Festivali raames pälvis Estonian Latte Art Throwdown 2017 meistritiitli Patrick Paidla ning Estonian Cupping hampionship 2017 tiitli Henry Politanov.


UUDIS: Eesti korraldab esmakordselt maailmameistrivõistlused kokteilide valmistamises

Esimest korda on 1951. aastal asutatud rahvusvaheline baarmenite assotsiatsioon IBA (International Bartenders Association) usaldanud eestlastele õiguse korraldada (3.10.2018- 4.10.2018) Tallinnas maailmameistrivõistlused kokteilide valmistamises – „World Cocktail Championships 2018“. Põhjust ei pea kaugelt otsima, sest Eesti
Baarmenite Assotsiatsioon on teinud silmapaistvat tööd nii rahvusvahelistel võistlustel kui ka baarmenite koolitamisel Eestis.
Eestlaste loodud koolituskeskuse tase toob Tallinna teadmisi ja kogemusi omandama õpilasi kogu Euroopast, huvilisi on ka Ameerika Ühendriikidest ning Aasiast ja Aafrikast.
Kultuurikatlas toimuvatele maailmameistrivõistlustele on 67 riigist oodata pool tuhat baarivaldkonna huvilist, kellest osa astub oma riigi eest pingelisse võistlustulle. Võistlustele eelneb IBA kongress, mis toob baarivaldkonna esindajad kogu maailmast kokku tähistama kokteilide valmistamise kunsti. Peale võistluste on kavas töötoad, valdkonna esindajate kohtumised, Eestit tutvustav õhtu ja pidulik õhtusöök.
Üritustelt leiab palju uusi ja huvitavaid ideid ning inspiratsiooni kokteilide valmistamiseks. Kokteilivalmistamise maailmameistrivõistlustest on saanud baarivaldkonna aastasündmus, kus pannakse alus rahvusvahelistele kokteilisegamise standarditele ja uutele arengusuundadele.
Eelmise aasta maailmameistrivõistlustel Kopenhaagenis võitis superfinaali Austriast pärit Mario Hofferer, kes pälvis meistritiitli kategoorias „Before Dinner“. Mainekat tiitlit kandev Mario Hofferer on kutsutud tänavu Tallinna oma võidukokteili valmistama.
Tavakülastajale annab üritus hea ülevaate kokteilivalmistamise kunstist, mis on toidu- ja joogikultuuri lahutamatu osa. See tähendab alkoholi tarbimist mõistlikus koguses, et nautida kvaliteetseid ja põnevaid maitseelamusi.

Tallinnas toimuvad maailmameistrivõistlused kokteilide valmistamises (Foto: Pixaby)

NÕUANNE: Mida teha külmutatud kalafileega?

Kala on väga kasulik, kuid enamik mere-, järve- või jõehõbedat vajavad kulinaarsel töötlemisel õrna kohtlemist ning on parimad värskelt. Paraku kipub kala kiiresti riknema ja nii on külmutamine üks lihtsamaid viise selle säilitamiseks.
Jäätunud kalaga kaasneb siiski rida probleeme koka jaoks – aeganõudev sulatamine, muutused liha struktuuris ja maitses ning liigne niiskus.
Miks ma kirjutan aeganõudev sulatamine, kui mikrouunis on võimalik seda sulatamisrežiimi kasutades suhteliselt kiiresti teha? Aga sellepärast, et kiire sulatamine lõhub kala ja osadel uunidel on sulatamis- ja küpsetusrežiimi vahel vaid õrn piir, nii et sulatamise asemel toimub hoopiski kerge küpsetamine. Sellepärast tuleks eelistada aeglast sulatamist ja näiteks kalafilee juba eelmisel päeval sügavkülmast külmikusse sulama tõsta. Kusjuures isiklik kogemus ütleb, et hea külmik hoiab kala üle öö jääs ja lõpuks peab ikkagi selle toatemperatuuril ära sulatama.
Kui nüüd kalafilee on sulanud, siis tuleks ta võimalikult kuivaks saada, kasutades majapidamispaberit. Olen kuulnud, et mõned kavalpead pruugivad ka sulatatud kraami kuivatamise jaoks salatikuivatit, kuid ei ole ise proovinud.
Fakt on aga see, et kokkamiseks sügavkülmast ülesturgutatud kalafilee jääb enamasti vesiseks ja paljud on pidanud ahjus kala küpsetades pettuma – maitsetu ja vesine kalatükk pole just parim suutäis mõnusaks lõunaks või õhtusöögiks. Eriti hullu tulemuse saate, kui panete ahju küpsema jäätunud fileepalad.
Mida siis teha, et külmutatud kalafileest asja saaks?
Üldiselt on võimalusi palju: lisada tükeldatuna kalasupile või pajaroale, lisada ahjuvormile, paneerida ja praadida (paneerida, kergelt praadida ja küpsetada ahjus), teha kalakotlette või friteerida taignas. Kõik need võimalused aitavad peita külmutatud kala tuima maitset ning kaotada sulamisveest tingitud niiskust. NZPGWTJA

Külmutatud kalafilee vajab oskuslikku käitlemist, et sellest asja saaks.

UUDIS: Eesti teadlased lõid esimese teaduspõhise pudrusarja

Sangaste Linnas tõi turule Eesti esimese teadlastega koostöös valminud funktsionaalsete putrude sarja Helen Helde.jas tuleb müügile neli erinevat maitset, millel on teaduslikult tõestatud kasulikkus inimese tervisele. Helen Helde töötati välja koostöös Tartu Ülikooli ja teadus-arendusasutuse BioCCga.
Sangaste Linnase tegevjuhi Pille Poki sõnul oli projekti eesmärgiks töötada erinevate helveste baasil välja teaduspõhised funktsionaalsed tooted, mis sobiksid inimese ainevahetusele.
“Meie soov oli välja töötada selgelt eristuv pudrusari, mille tervislikkus ja funktsionaalsus oleks teaduspõhiselt tõestatud, ning eesmärk oli pudrusarjas ühendada erinevate teraviljade, seemnete, puu- ja köögiviljade kasulikkus,” selgitas Pokk teadlastega koostöö tagamaid. Poki sõnul jõuab sarjas müügile kaks n-ö magusat maitset, kus on kasutatud marju ja puuvilju, ning kaks soolast maitset, milles leidub vinnutatud liha ja köögivilju.
Poki sõnul võttis pudrusarja tootearendamine aega kokku ligi kolm aastat.
Pudrusarja teadustöö koordinaatori, BioCC teadlase Andre Veskioja sõnul lähtuti tootearendusel põhimõttest, et toote põhikomponendid panustaksid süsteemselt toote tervikusse. Ülesandeks oli arendada välja üks tatra-rukki või kaerahelveste baasil toode, mis sisaldaks seemneid; loomset valku sisaldav toode; külmkuivatatud marju, puuvilju/köögivilju sisaldav toode ning kookoshelbeid sisaldav toode. “Meie teadustöö seisneski nende erinevate helveste ja lisandite õiges ning täpses kombineerimises, et saada erineva vitamiinide ja mineraalide koostisega pudrud, millel oleks teaduslikult tõestatud kasulikkus inimese organismile,” kirjeldas Veskioja arendusprotsessi.
Projekti käigus testiti kokku 81 erinevat seguvarianti. Teadlaste töölaual olid erinevad helbed, nagu tatar, kaer, riis ja oder. Katsetati ka puuviljade ja marjadega, nagu vaarikas, maasikas, jõhvikas, mango, must sõstar. Segudesse kombineeriti ka erinevaid seemneid, nagu kõrvitsa-, lina-, päevalilleseemneid, samuti liha, yuzu koort ja pähkleid.